Rodzicu, jeśli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka (dziecko izoluje się, przejawia trudne zachowania, niezrozumiałe dla otoczenia, nie dąży do kontaktu z najbliższymi, nie rozwija mowy, bawi się samo, przejawia trudności sensoryczne), to:

1.  Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu/neurologiem lub skorzystaj z konsultacji psychologa w Centrum Pro-Integris. Możesz też skorzystać z diagnozy pod kątem spektrum autyzmu, trwającej 2-3 spotkania (+ odnośnik do diagnozy) Uwaga: Jeśli czujesz, że dziecko nie rozwija się prawidłowo, a od lekarza słyszysz, że ma jeszcze czas, koniecznie zgłoś się do nas. Im wcześniej podjęta terapia, tym dziecko ma większe szanse na osiągnięcie samodzielności w przyszłości. Wspomagać możemy na każdym etapie rozwoju, nawet już kilkumiesięczne dzieci. Rodzicu, nie trać czasu, nie czekaj.

2.  Niezależnie od konsultacji z psychologiem, możesz wybrać się z dzieckiem do psychiatry dziecięcego (nie potrzebujesz skierowania). Zalecamy jednak wybranie się do psychiatry po konsultacji z psychologiem. Być może po wizycie u psychologa okaże się, że psychiatra nie będzie konieczny, ponieważ wystarczy wprowadzić w życie otrzymane przez psychologa wskazówki terapeutyczno-wychowawcze.

3.    Zgłoś się do poradni psychologiczno-pedagogicznej celem przeprowadzenia diagnozy pod kątem autyzmu i uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Możesz również wnioskować o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (WWRD) od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.

4.     Po diagnozie i uzyskaniu orzeczenia zapraszamy do naszej placówki terapeutycznej.

5.  Nasze terapeutyczne punkty przedszkolne przyjmują również dzieci w trakcie procesu diagnostycznego.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest  warunkiem uczestnictwa dziecka w przedszkolu.

Dodatkowo jeśli posiadasz opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka, dziecko będzie miało możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach (od 4 do 8h miesięcznie).

W razie potrzeby służymy radą i pomocą.

Zadzwoń do nas

+48 663 551 294 lub +48 536 517 740

Odwiedź nas

Napisz do nas