Wsparcie dla rodziców
Spotkania dla rodziców
Gramy do jednej bramki, więc współpraca z rodzicami to podstawa powodzenia wszelkich oddziaływań terapeutycznych. W tym celu organizujemy cykliczne warsztaty dla rodziców, dotyczące rozwoju dziecka, kontynuacji wsparcia dziecka w domu, rozwiązywania trudności występujących w codziennym życiu, żywienia dzieci z wybiórczością pokarmową, pomysłów na wspólne zabawy z rodzicami. Uważamy, że najważniejszą siłę do rozwoju dziecko czerpie z relacji z najbliższymi, wspieramy rodzinę w budowaniu samoświadomości u dziecka i rodzica. Poza tym rodzice biorą udział w spotkaniach zespołu, które organizujemy w ramach diagnozy/ewaluacji lub w odpowiedzi na bieżące potrzeby.
Jak wspieramy rodzinę dziecka?
Spotkania indywidualne w sprawie dziecka z całym zespołem
- w pierwszym miesiącu dziecka w ramach diagnozy – spotkanie rodziców dziecka z całym zespołem,
- raz na semestr,
- na prośbę rodzica lub zespołu.
Na spotkaniach przyglądamy się bieżącym możliwościom dziecka, trudnościom, z którymi boryka się dziecko, ustalamy strategię wsparcia. Szukamy rozwiązania, które w jak największym stopniu wesprze dziecko oraz odpowie na jego potrzeby.
Warsztaty dla rodziców
- warsztaty organizujemy raz w miesiącu/raz na 2 miesiące,
- celem warsztatów jest rozwinięcie wiedzy rodziców w zakresie samoregulacji dziecka, rozwoju dziecka a także podejścia rozwojowego stosowanego w placówce. Ostatnio zorganizowane warsztaty:
- Warsztaty na temat założeń placówki, podejście rozwojowe, responsywność, relacja.
- Terapia wyzwań w zakresie (nie) jedzenia. Wybiórczość pokarmowa.
- Czym jest zaburzenie spektrum Autyzmu? oraz powiązane z tym wyzwania (bariery) (autostymulacje, fiksacje, echolalie, zachowania, generalizacja, meltdown itd.).
- System Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej (AAC)
- Regulacja emocji u dzieci w ujęciu Teorii Poliwagalnej
- Więź i relacja z dzieckiem
- Porozumiewania bez przemocy
- Elastyczne rodzicielstwo – Akceptacja i zaangażowanie rodzica jako troska o siebie.
Grupa wsparcia
Grupa wsparcia pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, ich niepokoje, pozwala też łatwiej zaakceptować sytuację, z którą się mierzą. Uczestnicy dają sobie wzajemne wsparcie, wymieniają się pomysłami. Poznanie innych, którzy doświadczają podobnych sytuacji, może pomóc w budowaniu poczucia zaangażowania i zaufania. Otrzymanie wsparcia od innych ludzi jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego rodziców i opiekunów.
Zadzwoń do nas
+48 663 551 294 lub +48 536 517 740