Wsparcie dla rodziców
Spotkania dla rodziców
Jak wspieramy rodzinę dziecka?
Spotkania indywidualne w sprawie dziecka z całym zespołem
- w pierwszym miesiącu dziecka w ramach diagnozy – spotkanie rodziców dziecka z całym zespołem,
- raz na semestr,
- na prośbę rodzica lub zespołu.
Na spotkaniach przyglądamy się bieżącym możliwościom dziecka, trudnościom, z którymi boryka się dziecko, ustalamy strategię wsparcia. Szukamy rozwiązania, które w jak największym stopniu wesprze dziecko oraz odpowie na jego potrzeby.
Warsztaty dla rodziców
- warsztaty organizujemy raz w miesiącu/raz na 2 miesiące,
- celem warsztatów jest rozwinięcie wiedzy rodziców w zakresie samoregulacji dziecka, rozwoju dziecka a także podejścia rozwojowego stosowanego w placówce. Ostatnio zorganizowane warsztaty:
- Warsztaty na temat założeń placówki, podejście rozwojowe, responsywność, relacja.
- Terapia wyzwań w zakresie (nie) jedzenia. Wybiórczość pokarmowa.
- Czym jest zaburzenie spektrum Autyzmu? oraz powiązane z tym wyzwania (bariery) (autostymulacje, fiksacje, echolalie, zachowania, generalizacja, meltdown itd.).
- System Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej (AAC)
- Regulacja emocji u dzieci w ujęciu Teorii Poliwagalnej
- Więź i relacja z dzieckiem
- Porozumiewania bez przemocy
- Elastyczne rodzicielstwo – Akceptacja i zaangażowanie rodzica jako troska o siebie.
Grupa wsparcia
Raz w miesiącu zapraszamy rodziców na grupę wsparcia. Siadamy wszyscy razem wygodnie z herbatą/kawą w ręku i rozmawiamy, słuchamy, przyglądamy się bieżącym sytuacjom i emocjom z życia rodziny. Na naszych spotkaniach prowadzimy zarówno psychoedukację, poruszamy konkretny temat związany z rodzicielstwem, jak i tworzymy przestrzeń na dzielenie się swoimi osobistymi doświadczeniami w atmosferze szacunku i bezpieczeństwa. Przyglądamy się naszym myślom, przekonaniom, emocjom, które wpływają na nasze automatyczne reakcje. Rozwijamy samoświadomość, poszerzamy swoje zasoby tak by być rodzicami jakimi zawsze chcieliśmy być.
Grupa wsparcia pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, ich niepokoje, pozwala też łatwiej zaakceptować sytuację, z którą się mierzą. Uczestnicy dają sobie wzajemne wsparcie, wymieniają się pomysłami. Poznanie innych, którzy doświadczają podobnych sytuacji, może pomóc w budowaniu poczucia zaangażowania i zaufania. Otrzymanie wsparcia od innych ludzi jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego rodziców i opiekunów.
Zadzwoń do nas
+48 663 551 294 lub +48 536 517 740